0
Товарів: (0)0,00 ГРН

Який котел краще обрати?

Який котел краще обрати?

Порівняння вартості опалення житлових приміщень від різних джерел енергії

Сучасний приватний будинок немислимий без надійного, якісного, зручного і, головне, економного джерела тепла та гарячого водопостачання. Всі чотири критерії безпосередньо залежать від джерела енергії-палива. В Україні є маса різних видів палива, серед яких необхідно вибрати той вид, який буде максимально вигідний. Пропоную розглянути можливі варіанти і вартість опалення приватного будинку в різних регіонах України. Для прикладу візьмемо будинок площею 200 м2 і середній опалювальний сезон по Україні -187 днів. Ціна на природний газ - за тарифом для населення. При розрахунку вартості електроенергії використовувався тариф для населення при споживаної сумарної потужності понад 3600 кВт · год на місяць. Ціна твердого палива - середня по регіонах України.

 

Розглянемо кожен вид джерела тепла.

Електроенергія

Початкові капіталовкладення

  1. Власне сам електричний котел. Від трехкілловатного українського виробництва (900 грн) до 28 кВт імпортної моделі за 12 000 грн. 
  2.  Монтаж. У порівнянні з класичними котлами, монтаж електричного обходиться дешевше, так як не вимагає виведення димової труби, вентиляції та складу палива. 

Експлуатація

  1. Простота. Немає необхідності в регулярній наладці пальників, чистки і заміни форсунок. Сучасна автоматика дає можливість точно налаштувати і підтримати задану або змінну температуру. 
  2. Надійність. Мінімум допоміжних агрегатів збільшує безвідмовність роботи. 
  3. Високий ККД - 95-99%. 
  4. Немає відкритого вогню. Пожежобезпечність зводитися до надійності проводки і монтажу електрообладнання. 
  5. Відсутність димових газів. Не варто замислюватися про можливість проникнення в житлове приміщення шкідливих і токсичних викидів через неправильний монтаж системи димовидалення. 

Мінуси електрокотла

  1. Висока споживана електрична потужність вимагає надійної лінії електропередач, здатної витримати відповідні навантаження. 
  2. Перебої з електропостачанням можуть застати в самий невідповідний момент. 
  3. Якість води - накип на тепловиділяючих елементах здатна знизити ККД котла. Однак, цей недолік усувається установкою спеціального фільтра. 

Висновок: 

Застосування електрокотлу доцільно в невеликих будинках (дачі) або ж як запасне джерело тепла. Поєднання електрокотел + паливний дає майже 100% гарантію тепла в будинку. Знизити вартість використання його, можливо за рахунок «нічного тарифу» та використання теплоакумулятора, завдяки настройці на роботу в нічний час котла - теплота буде акумулюватися і використовуватися в денний час. 

Для використання «нічного тарифу» необхідно придбати спеціальний лічильник - 600-800 грн. однофазний, близько 1300 грн. - Трифазний. Перепрограмування обійдеться в 300 грн. + Виїзд і робота бригади монтажників. 

Тарифи НКРЕ: 

Для розрахунків населення за тарифами, диференційованими за періодами часу, згідно з Постановою НКРЕ України від 23.04.2012 № 497 із змінами і доповненнями, внесеними Постановою НКРЕ від 13.09.2012 р № 1183, встановлені наступні тарифні коефіцієнти: 


Котел на пелетах

Пелети - це відходи деревообробних підприємств. Сировиною для них служать кора, стружка, тріска. 

Початкові капіталовкладення

  1. Котли на пеллетах представлені досить широко. Такі котли мають великий діапазон потужності (3,3- 100 кВт і більше) і відповідну цінову політику - 4000-140000 грн. Вартість котлів понад 100 кВт переходить рубіж в 300 000 грн. 
  2. Монтаж. Такі котли вимагають систему димовидалення, вентиляції, місце для зберігання пелет. 

Експлуатація

  1. Пелети легкі, завантаження в бак відбувається рідко - деякі моделі можуть працювати на одному завантаженні до 4-5 днів, залежно від навантаження. 
  2. Так як паливні пелети дуже сприйнятливі до вологи, їх зберігання вимагає певних приміщень, в якому не буде підвищеної вологості, так як вологий пелети не придатні в ролі палива. Можливий варіант зберігання пеллет в заводській водонепроникною упаковці, але захист від дощу все одно необхідна. 
  3. Необхідна періодична чистка котла від золи (раз на місяць) 
  4. Наявність механічної частини подачі палива знижує надійність. 
  5. Термін експлуатації складає близько 20 років. 
  6. ККД становить, в залежності від моделі, 83-85% 
  7. Висока вибухонебезпечність. 
  8. Необхідна періодична чистка димоходу. 
  9. Деякі котли можуть працювати на вугіллі з діаметром фракції 5-25 мм. 

Висновок: 

Мінімальне обслуговування, довговічність, високий ККД, різноманітність котлів і широко представлений вибір пелет на ринку робить опалення на базі пеллетного котла вельми вигідним. 

Також варто відзначити, що більшість твердопаливних котлів, призначених для опалення пелетами, можуть працювати і на вугіллі. Як правило для шнека необхідна фракція вугілля в 5-25мм. Деякі версії навіть не вимагають зміни пальника при переході з одного виду палива на інше. Також є версії, в яких передбачена функція для спалювання дров та вугілля при ручному завантаженні. Якщо врахувати особливості регіонів, то практично у всіх них опалення з використанням такого роду котлів, є оптимальним. Це обумовлено тим, що вугілля, дерево і пелети в своїх регіонах є найбільш дешевими джерелами опалення. У випадку з опаленням об'єктів комерційного використання або приватного призначення великих площ вигода від даного роду котлів стає ще більш високою. Але про це ми розповімо в окремій аналітичній статті. 

Тепер же розглянемо більш детально опалення на дровах або вугіллі в більш примітивному вигляді. 

Початкові капіталовкладення

  1. Класичний котел на вугіллі або дровах можна придбати за досить невелику суму- 6000 грн за модель в 25 кВт потужності. Варто відзначити, що якщо Ви хочете отримати більш надійний апарат, не завантажувати його кожні 3-4 години, Вам доведеться викласти близько 13-14 тисяч гривень. Бажано брати версію з вентилятором і програмуванням. Такі котли в класичному виконанні можуть горіти до 15 годин на дровах і 35 годин на вугіллі. Хоча середній термін горіння буде на 20-30% нижче. 
    Також існую так звані котли довгого горіння без використання бункера. Найбільш відомим серед такого роду котлів є котел литовського виробництва під назвою «Стропува», хоча є й українські аналоги. Час горіння в цих котлах збільшено до 25-30 годин на дровах і 3-5 діб на вугіллі, хоча реальність з практики сильно відрізняється від заявлених виробником лабораторних параметрів. Вартість таких апаратів також буде значно вище класичних. Кількість їх поломок, виходячи з досвіду серйозних неупереджених монтажних організацій, значно вище в порівнянні з класичними версіями, 
  2. Монтаж. Дані котли вимагають систему димовидалення, вентиляції та склад для палива. 

Експлуатація

  1. Котли необхідна постійне підживлення паливом. 
  2. Необхідна регулярна чистка зольника котла. За умови низької зольності вугілля, чистка проводитися рідше. 
  3. Неможливість якісно зробити автоматичну подачу палива. Хоча такі спроби ентузіастів є і деякі з них варті уваги 
  4. Можлива ситуація, при якій знижується потужність котла в початковому процесі горіння. Особливо, коли котел працює на граничній потужності або його потужність нижче позначених параметрів. 
  5. Більшість твердопаливних котлів можна опалювати вугіллям, дровами, пелетів. В деяких можна спалювати, гуму, ДСП, ДВП, фанеру та інші невзривающіеся побутові відходи. 
  6. Мале завантаження паливом не рекомендується. Так, наприклад, завантаження в 30 відсотків від максимальної не бажана. Існує можливість появи конденсату, який тягне за собою зниження експлуатаційних характеристик. 
  7. Необхідна періодична чистка димоходу. 

Висновок:

Класичний твердопаливний котел (не автомат і не котел довгого горіння) можна розглядати як відносно дешевий, на увазі вартості обладнання і палива, його доступності та невибагливості при початкової наладці. Твердопаливний котел, на даний момент, є одним з найбільш економним способів опалення практично в усіх регіонах України. 

 

Окремо слід виділити піролізні котли. 

Початкові капіталовкладення

  1. Піролізний котел дорожче класичного твердопаливного - від 23 000 грн. за модель потужність 25кВт. 
  2. Монтаж. Дані котли вимагає систему димовидалення, вентиляції, установки димососа і склад для палива. 

Експлуатація

  1. Котлу необхідна постійне підживлення паливом. Необхідність у новій закладці палива виникає, приблизно, через 12 годин при роботі на дровах. 
  2. Необхідна регулярна чистка зольника котла. 
  3. Котел забезпечує максимальне згоряння палива, відповідно, він економічно вигідний і необхідність чистки зольника, в порівнянні з класичними котлами, виникає рідше. 
  4. Дані котли більш вимогливі до вологості палива. (Для дров не вище 20-35%) 
  5. Возможность ситуація, при якій знижується потужність котла в початковому процесі горіння. 
  6. Низьке завантаження палива не рекомендується через можливість появи конденсату, який тягне за собою зниження експлуатаційних характеристик. 
  7. Температуру «зворотної» води рекомендується підтримувати на рівні 60 ° C, щоб уникнути конденсату в газовому тракті і низькотемпературної корозії. 
  8. Піролізні котли при навантаженнях менше 50% від розрахункової виділяють дьоготь, від якого доводиться позбуватися шляхом чистки димоходу. 
  9. Необхідна періодична чистка димоходу. 
  10. Підвищена вибухонебезпечність. 

Висновок: 

Піролізні котли відрізняються підвищеною вибухонебезпекою, високовитратного при початкових інвестиціях. Котли даного типу досить вимогливі до вологості палива. 

 

Природний газ

 

Початкові капіталовкладення

  1. Якщо потрібно тільки опалення, то варто придбати одноконтурний котел. Їх вартість стартує від 3500 грн. за котел вітчизняного виробництва (потужності 7-96 кВт). Або як варіант, можна заглушити один контур в двоконтурні котлі і використовувати його в якості одноконтурного. 
    Це зумовлено відносно невеликою різницею у вартості між 1- і 2-контурним котлом одного і того ж виробника. Якщо Ви хочете не тільки опалення, але і гарячу воду на побутові потреби, то Вам необхідний двухконторний котел. 
  2. Якщо будинок не газифікований, необхідне підключення до місцевої газову магістраль. При цьому, Облгаз накладає обмеження на кількість споживаного газу (до 16 м3 на годину) і відстань від точки врізки в газову магістраль до місця приєднання в будинку (у міській місцевості до 10 метрів, у сільській -до 25) В середньому, підключення та оформлення всієї необхідної документації, коштує близько 11 000 грн. Якщо ж виникла необхідність прокласти газову лінію, то ціни залежать від багатьох факторів і розраховуються в місцевому представництві Облгаза. 
  3. Для опалення приміщень дуже добре підходячи конвектора. Наприклад, конвектор українського виробництва, потужність в 4 кВт, з ККД 85%, обійдеться в 1400-1600 грн. Також варто відзначити, що українські як газові, так і електричні конвектори досить високої якості, окремі екземпляри та зовсім не поступаються аналогам виробництва ЄС. 

  1. Котли на природному газі і конвектора вимагають установку димоходу та вентиляції. У разі використання конвектора, ціна димоходу зводиться до мінімуму - димові гази видаляються через коаксіальну трубу в стіні, безпосередньо за місцем установки конвектора. 
  2. Вимоги до приміщення установки газового котла *: 
  • Висота стелі в приміщенні, де встановлений газовий котел потужністю до 30 кВт, повинна бути не менше 2,2 м. 
  • Відстань від верхньої частини котла до низу виступаючих частин перекриття будівлі повинно бути не менше 0,7 м; 
  • Для газових і рідиннопаливних котлів відстань від передньої частини котла до протилежної стіни повинна бути не менше 1 м, для твердопаливних - не менше 2 м; 
  • Ширина проходів між котлами, а також між котлом і стіною приміщення - не менше 1 м; 
  • Ширина проходів між окремими виступаючими частинами котлів та виступаючими частинами будівлі - не менше 0,7 м; 
  • Приміщення для котлів відокремлюються від суміжних приміщень вогнетривкими перекриттями і стінами з межею вогнестійкості не менше 0,75 год. Для досягнення такого показника стіни зазвичай залишають цегляними, або покривають шаром мінеральної штукатурки, або облицьовують керамічною плиткою; 
  • Якщо вихід з приміщення для котлів передбачено всередину будівлі, необхідна установка протипожежних дверей з межею вогнестійкості 0,6 год; 
  • Стіни і двері повинні бути парогазонепроніцаемимі; 
  • Ширина дверей повинна бути не менше 0,8 м 

* Вимоги ДНАОП 0.001.26-96 «Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з ​​тиском пари не більше 0,07 МПа (0,7 кГс / см2), водонагрівальних котлів і водонагрівачів з температурою нагріву води не вище 115 ° С», ДБН В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Газопостачання »і СНИП 2.04.05-91« Опалення, вентиляція і кондиціонування ». 

Експлуатація

  1. Після установки і наладки газового котла, додаткове обслуговування зводиться до перевірки тяги в димоході, при відсутності датчика, і, в періодичній читанню. 
  2. Рівень автоматизації сучасних котлів дозволяє мінімізувати участь людини в роботі котла. 
  3. Отсутствіе необхідності постійної подачі палива вручну. 
  4. Високій рівень безпеки - при аварійній ситуації, моментально припиняється подача газу на горіння. 
  5. Возможность витоку газу при непрофесійному монтажі. 
  6. Газовий конвектор, в процесі експлуатації, дуже простий і надійний. 

Висновок:

Газовий котел є самим зручним і надійним в процесі експлуатації. Установка конвекторів економічно більш виправдана при необхідності тільки в опаленні приміщень. 

З мінусів газового опалення слід відзначити: 

  • високу вартість підключення негазифікованих будинків, хоча останнім часом процедура підключення стала істотно простіше - немає необхідності в походах по газовим службам і збору дозволів. Фахівці місцевого Облгаза виконую роботу «під ключ». 
  • залежність України від газової політики Росії і можливе подальше підвищення цін на газ і зниження тиску газу в магістралі. 

Окремо слід розглянути газові турбо версії і конденсаційні котли. 

 

Турбо газові котли

Це котли, в яких забір повітря для горіння і відведення продуктів згоряння здійснюється за допомогою вбудованого вентилятора через особливі повітроводи (коаксіальний або роздільний варіанти). До переваг даного типу котлів відносять більш повне згоряння палива, вони не спалюють кисень з приміщення, не вимагають споруди димової труби, достатньо лише вивести димової патрубок котла через стіну. До недоліків можна віднести більш високу вартість (+ 2-3%) і залежність від електропостачання-за його відсутності котел блокується. Можлива підвищена галасливість, якщо встановлений неякісний звуковбирний кожух котла. 

 

Газові котли конденсаційного типу

Котли даного типу використовують теплоту водяної пари з відхідних газів. 

До переваг таких котлів можна віднести низькі втрати тепла з йдуть газами (2-3%), відповідно більш високу реальний ККД (97-98), порівняно з класичним газовим котлом. 

До недоліків відносять залежність від електроенергії, необхідність примусової витяжки та зливу конденсату в каналізацію. 

Для повного ефекту конденсації необхідно пониження температури лінії, і, особливо, зворотної лінії водопостачання. 

Ціна таких котлів стартує від 17 000 грн. при потужності 26кВт.

Цей сайт використовує файли cookies. За допомогою них ми аналізуємо поведінку відвідувачів, щоб зробити користування сайтом більш зручним, а також забезпечуємо доступ до функцій соціальних мереж та сторонніх сервісів. Більш детальну інформацію дивіться на сторінці Політика використання файлів cookies на порталі teplokomfort.ua.

Приймаю
scroll to top icon