Сервоприводні стабілізатори напруги

 

Стабілізатор захищає техніку від перепадів напруги, і відповідно, несправностей, які можуть виникати без його застосування. Використання  такого обладнання дозволяє уникнути виходу електроприладів з ладу, та помітно зекономити на їх подальшому ремонті.

 

Особливо користуються попитом сервоприводні (вони ж –  електромеханічні, електродинамічні) стабілізатори.

 

Де використовуються електродинамічні стабілізатори напруги

 

Таке обладнання компанують із найрізноманітнішими побутовими та промисловими приладами:

 

  • електричні котли та обігрівачі;
  • насоси;
  • водонагрівачі;
  • інша техніка, що працює від електроживлення.

 

Конструкція та принцип роботи сервоприводного стабілізатора

 

В основі будови – електродвигун та керуюча плата. Першочергово, при запуску двигуна, напруга подається на вхід стабілізатора. При її перепадах, що контролюють платою, струмознімаючі елементи (щітки) переміщуються вторинними обмотками трансформатора, і тим самим коригують її значення до потрібного. Після корекції напруга вже зі стабільним показником в межах норми подається на вихід стабілізатора, для подальшого живлення приладів.

 

Переваги та недоліки сервоприводних стабілізаторів

 

  • Плавне регулювання напруги (на відміну від ступінчастого коригування у релейного стабілізатора);
  • точність роботи до 1-3 %;
  • швидкість реакції від 8 мс (що орієнтовно в 5 разів вище, порівняно з релейним стабілізатором);
  • доступна ціна.

 

Проте такі пристрої все ж відносно повільно реагують на зміну вхідної напруги (близько 20-40 В/с), і тому використовувати їх при наявності різких та частих «стрибків» та «провалів» напруги є недоцільним.

 

Незручністю може бути те, що такий прилад потребує регулярного технічного обслуговування. А саме, чистити, змащувати рухомі елементи двигуна. Замінювати графітові щітки для знімання струму на нові потрібно, як мінімум, раз на три роки.

 

Можливі обмеження у використанні

 

  1. Попри переваги, сервоприводний стабілізатор достатньо габаритний та шумний, і тому може бути незручним при встановленні в приміщенні з малою площею, або в місцях, де потрібно дотримуватися високого рівня тиші.
  2. При ковзанні струмознімаючих щіток на поверхні обмотки всередині механізму можуть виникати іскри, а тому сервоприводні стабілізатори не можна використовувати в приміщеннях, пов'язаних з експлуатацією газу.

 


anchor